Dalra hívó koncert
Hagyomány a Bartók Székhelyintézményben, hogy az emelt szintű ének-zene tagozat megmutatkozik a szülők és az érdeklődők előtt: hogyan végezték feladataikat a tanévben, milyen eredménnyel szerepeltek az egyes megmérettetéseken.
Az ének-zene tagozat kulcsot ad a zene élményt nyújtó megismerésére. A Bartók Székhelyintézmény két kiváló zenepedagógusa – Gilinger Ildikó és Daróczi Szilvia – így tesz eleget Kodály felhívásának:
„Mit kellene tenni? Az iskolában úgy tanítani az éneket és a zenét, hogy ne gyötrelem, hanem gyönyörűség legyen a tanulónak, s egész életre beoltsa a nemesebb zene szomját Ha a legfogékonyabb korban, a hatodik és a tizenhatodik év közt egyszer sem járja át a gyermeket a nagy zene éltető árama: akkor később már alig fog rajta.”
Természetesen ezt a missziót nem tehetnénk itt a Bartókban, ha tanulóink nem kellő fegyelemmel járnának a kórus próbákra. De számíthatunk rájuk: szinte nem telik el olyan hónap, amikor ne lenne valamilyen fellépés. …
„Megcsendül a tiszta gyermeki hang, s ilyenkor hiszem, hogy ők is benne élnek a dalban. Közös munka eredménye ez: a gyermekeké, az énektanároké, a kollégáké, s a szülőké is.”
Ez a tanév különleges meglepetést is tartalmazott. Még augusztusban Szilvi néni izgalommal mutatott egy levelet, amelyben kézzel írott kotta lapult: Szőnyi Erzsébet Kossuth-, Liszt Ferenc- és Erkel Ferenc-díjas magyar zeneszerző komponálta a zeneszámot a Kicsinyek kórusának. A tiszteletére szervezett ünnepségen hallotta kórusunkat és megihlette őt.
Az elmúlt hónapokban a Kicsinyek kórusa felkészült, s két hete Szegeden a minősítésen mintegy ősbemutató keretében adta elő a számunkra oly kedves művet.
„Intézményvezetőként mondhatnám, hogy fontos az arany minősítés, amelyet kapott a kórusunk: de azt kell mondanom, hogy számomra fontosabb az a lelkesedés, az az izgalom és az a megszerzett tudás, amely az eredményhez vezetett. Természetesen ez alól nem kivétel a Bartók-kórus sem, hiszen ezt az utat ők is bejárták, s ők is kiválóan szerepeltek a szegedi megmérettetésen.”
A Dalra hívó koncert fellépői
- a többszólamúság kezdeteit bemutató 2. z osztályos gyermekek
- a 4. z bicinium párosa: Hévézi Panka és Bánfi Violett
- Szólóénekesek:
Guti Zoé Róza 1. z
Farkas Nimród és
Baranyi Réka 3. z
Hévézi Panka és
Guti Hanna 4. z
Guti Kíra 5.z
Halasi Adél 6.z
Kínyó Kata 6. z
- Kicsinyek kórusa
- Bartók-kórus
Közreműködtek: Benkő Zoltán zongorán, Szalai Rebeka és Varga Lili hegedűn
Biró Alex ütős hangszeren
A teljesség igénye nélkül a kórusok az idei fellépései:
- a tanév megnyitásakor való szereplés
- zenei világnapi megemlékezés
- idősek napi műsor
- karácsonyi templomi koncert
- fellépés a második adventi gyertya gyújtásakor
- karácsonyi műsor a képviselőtestületnek
- közreműködés a Hagymaházban a karácsonyi koncerten
- megemlékezés Galamb Józsefre az emléktábla megkoszorúzásakor
- meghívásnak tett eleget a Bartók-kórus, amikor a Galamb József Szakképző Iskola Országos Szakmai Versenyének záró ünnepségén szerepelt
- a Kicsinyek kórusa a KÓTA konferenciájára kapott meghívást Szegedre az Agorába
- Minősítő megmérettetésen vett részt mindkét kórus Szegeden
- és a mai Dalra hívó koncert
…. és nem ér véget a sor, hiszen messze még az év vége… és már vannak újabb felkéréseink.
„Az egyetlen igazi boldogságot akkor találjuk meg, ha szüntelenül befelé növekszünk, és igazabbá, nagylelkűbbé, egyszerűbbé, emberibbé, kedvesebbé, tevékenyebbé válunk. Mindezt úgy tehetjük meg, hogy a mindennapi feladatainkat olyan jól végezzük, amennyire csak tőlünk telik.